YTTERFODER och PIEDESTAL, majolika, Rörstrand, 1800-talets andra hälft.
Dekor av eklöf och ekoxar i relief med gulfärgade detaljer. Ytterfoder höjd 31, diameter 37,5 cm. Piedestal höjd 57 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre krackelyr och missfärgningar.