Konst Modern svensk konst
1249992
Sven Deurell
(Sverige, 1904-1967)
Sven deurell, olja på pannå, signerad.

SVEN DEURELL, olja på pannå, signerad.

Vårvinter stadsbild med träd i förgrunden. 34 x 27 cm.

Obetydlig fläckar.

Placering: Inkommande transporter Geijersgatan
Proveniens

Fritz H. Erikssons samling, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, Auktion No 73, oktober 1960. Kat nr 44.

Övrigt

Deurell fick sin utbildning på Valands målarskola i Göteborg med Tor Bjurström som lärare och därefter vid Konstakademin i Stockholm. Han samtida med flera av de namnkunniga Göteborgskoloristerna som Ivan Ivarsson, Ragnar Sandberg och Inge Schiöler.

Med sin lyriskt skildrade landskap från bland annat Halland, Öland och Frankrike framstår han som en mycket känslig kolorist i impressionistisk stil. Hans motiv är ofta enkelt och summariskt uppbyggda. Teckningen reducerade han till ett minimum och koncentrerade sig på att beskriva sina motiv med färgernas inneboende kraft.

Deurell har även utfört väggmålningar i Karolinska sjukhuset i Solna. Han är representerad vid bland annat Moderna museet[ och Norrköpings konstmuseum.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
+46 (0)739 40 08 16

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
2 700
262
310
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (8 bud)
5 aug 16:10
2 700 SEK
5 aug 16:10
2 500 SEK
5 aug 16:09
2 400 SEK
5 aug 16:09
2 200 SEK
4 aug 20:39
1 800 SEK