YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, ur serien "Kontrapunkt", Swedese Möbler AB, modellen lanserad 1968.
Ek. Fåtölj och med lösa skinnklädda plymåer. Sitthöjd 35 cm
Slitage. Repor. Märken. Fläckar. Senare del under sittplymåer, fagas-band skadade / saknas. Delar saknas, endast 4 fagas-band medföljer.