Konst Grafik
1251025
John Bauer
(Sverige, 1882-1918)
John bauer, litografi, signerad john bauer och numrerad 4. med blyerts.

JOHN BAUER, litografi, signerad John Bauer och numrerad 4. med blyerts.

"Här har du allt som återstår av mina kläder". Ur sviten "Troll", 1915. Bladstorlek ca 12,5 x 9,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott. Vågigt papper eller duk.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 536, "Internationella vårauktionen", 2005; privat samling.

Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)761 36 66 33

Utropspris
10 000 SEK