GUCCI, väska, "Small Bamboo leather shopper".
Väska i läder, detaljer i guldfärgad metall. Top handle-handtag i bambu..
Fodrad, två innerfack, fyra innerfickor vara en med dragkedja och en med tryckknapp.
Framsida märkt "MADE IN ITALY BY Gucci" i guldfärgat tryck. Invändigt märkt "GUCCI made in italy" samt med numrering. Dustbag.
Ca 30 cm x 22 cm x 9 cm.
Åldersrelaterat slitage. Enstaka märken av kulspetspenna.
Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.