NILS STRINNING, bokhylla 1900-talets mitt
Svartlackerade gavlar, fyra hyllplan à 30 cm samt tre st à 20 cm, gavlarnas höjd ca 217 cm
Bruksslitage. Repor.
Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.