Brun- och mörkblåmelerad botten med fem sammankopplade medaljonger, under- och hörnornament. Benvit samt blåmelerad sicksack mönstrad huvudbård
En svag doft av fukt. Ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar. Långsidorna med smärre trampveck.