MATSERVIS, 74 delar, flintgods. "Fish", Johnson Bros, England.

Tryckt handkolorerad dekor av fiskar. Bestående av:
12 mattallrikar, no 1, dekor av kräftor, längd 26,5 cm.
13 mattallrikar, no 4, längd 26,5 cm (2 med nagg
11 mattallrikar, no 5, längd 26,5 cm (2 med nagg)
12 mattallrikar, no 7, längd 26,5 cm (1 med defekter)
10 mattallrikar, no 2, längd 26,5 cm.
1 mattallrikar, no 3, längd 26,5 cm.
3 serveringsfat, längd 40,5 cm.
8 skålar, no 2, längd 13,5 cm.
2 skålar, no 2, längd 23,5 cm.
1 skål, no 2, längd 22 cm.
1 kanna/såssnipa, längd 17,5 cm.

Slitage. Krackelyr. Få med nagg.

Utropspris
5 000 SEK