Madeleine Pyk – en samling F769

KASK, manskapsmodell för dragoner, Ryssland, 1910-tal.

För finländska dragonregementet (stationerat i Villmanstrand). Svart läder. Beslag, fjällbeklädd hakrem och kejserlig dubbelörn i metall. Plym av björnskinn eller hästhår. Högra sidan med vit-, orange- och svartmålad kokardplatta. Innerfoder i tyg med tillverkarens stämpel och årtalet 1910. Höjd 28 cm.

Åldersrelaterat slitage med enstaka skador.

Драгунский шлем 20-го Финского драгунского полка, дислоцировавшегося в Виллманстранде (шведское название Лапееннранты)

Utropspris
1 800 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492