Design Övrigt
1256835
SERGEI ISUPOV, kanna/ objekt "Succé", 1990
Sergei isupov, kanna/ objekt "succé", 1990.

Stengods, glaserad i olika beige och svarta nyanser med olika ytstrukturer, dekor av djur och figur, märkt med kyrillisk text och daterad 1990. Höjd exklusive propp 34 cm, inklusive propp ca 59 cm.

Helhetsintrycket tycks gott.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V19
Proveniens

Inköpt från utställning på Textilgruppen, Hornsgatan 6, Stockholm år 1992.

Övrigt

Sergei Isupov (b. 1963, Stavropol, Russia, lives now in the USA)

Isupov graduated from the Art Institute of Tallinn, Estonia in 1990 with a BA/MFA in Ceramics.
In 1994 he immigrated to the United States. Isupov has works included in several museum collections and exhibitions, including the National Gallery of Australia, Museum of Fine Arts, Houston (TX), Museum of Arts and Design (NY), Racine Art Museum (WI) and Museum of Fine Arts Boston (MA).

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

4 000
386
453
Utropspris
15 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
15 okt 21:14
4 000 SEK
15 okt 21:14
2 000 SEK
9 okt 20:58
1 500 SEK