Silver Bestick
1258633
BESTICK, 4 st, silver, Ryssland.
Bestick, 4 st, silver, ryssland.

Strösked med förgyllt blad, längd 19 cm, Carl Magnus Ståhle, S:t Petersburg 1842.
Kaviarspade, Hlebnikov, Moskva, med kejserlig hovleverantörsstämpel, längd 22 cm. Kokoshnikstämplad efter 1908.
Gaffel och spade, ca 16 och 16,5 cm, möjligen Andrei Bragin, S:t Petersburg. Kokoshnikstämplad efter 1908.
Sammanlagd vikt 198,6 g.

Ströskeden med böjt blad i skaftets avslut. Åldersrelaterat slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
350 EUR