Strösked med förgyllt blad, längd 19 cm, Carl Magnus Ståhle, S:t Petersburg 1842.
Kaviarspade, Hlebnikov, Moskva, med kejserlig hovleverantörsstämpel, längd 22 cm. Kokoshnikstämplad efter 1908.
Gaffel och spade, ca 16 och 16,5 cm, möjligen Andrei Bragin, S:t Petersburg. Kokoshnikstämplad efter 1908.
Sammanlagd vikt 198,6 g.
Ströskeden med böjt blad i skaftets avslut. Åldersrelaterat slitage.