1259011
Tyko Sallinen
(Finland, 1879-1955)
Tyko sallinen, akvarell, signerad och daterad-24.

TYKO SALLINEN, akvarell, signerad och daterad-24.

Stuglandskap. 31x42 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Konstnärens släkt.

"Finnische Kunstausstellung in Moskau und Riga, nov.1934-jan.1935". Nr. 171.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
400 EUR