Ett tvådelat skåp i bonad björk, överdel med glasat dörrpar framför flyttbara hyllor, nedtill dörrpar framför hyllor. Krönet med dekor av kulor, spiralvriden dekor, pärlbandsdekor samt dekor av stiliserade blommor. Bredd 86, djup 34, höjd 195 cm.
Smärre fanerskador. Repor. Senare belysning, ej funktionstestad. Nyckel saknas.