Klockor & Ur Bordsur
1259608
Empire
(1810-1840)
Bordspendyl, empire, frankrike, 1800-talets första hälft.

Bordspendyl, Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Bordspendyl av förgylld och patinerad brons. Urtavlan märkt: Mauret a Paris. Hermes stående på klippa. Bredd 31, djup 15, höjd 52 cm. Nyckel finns.

Slitage. Renoverad och kompletterad. Saknar mindre dekorelement. Saknar pendel. Ej funktionstestad.

Utropspris
8 000 SEK