LENNART SEGERSTRÅLE, olja på duk, signerad och daterad 1973.
"Splittringens hot". 103 x 77 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Galerie Hörhammer.
Professor Lennart Segerstråle förklarar sin oljemålning "Splittringens hot" som "Den explosiva ondskans hand, som vill spränga allt, men inte kan nå det kärleksfyllda hjärtat, livets innersta fäste".