Design Övrigt
1260779
Carl-Harry Stålhane
(Sverige, 1920-1990)
Carl-harry stÅlhane, unik, stor skål, rörstrand, 1963 (?).

CARL-HARRY STÅLHANE, unik, stor skål, Rörstrand, 1963 (?)

Stengods, chamotterat; glasyr i bruna nyanser och svart; mjuk oktagonal form. Signerad R CH Stålhane -63(?, ngt otydligt) och nummer =748. Diameter 30 cm, höjd 15 cm.

Smärre slitage.

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Utropspris
5 000 SEK