Klockor & Ur Bordsur
1260968
BORDSUR, Empire, 1800-talets första hälft.
Bordsur, empire, 1800-talets första hälft.

Bronserad. Vitemaljerad urtavla med arabiska siffror av av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-1784). I form av en oljelampa. Höjd 41 cm.

Sprickor. Slitage. Nyckel saknas. Restaurerad/kompletterad.

Utropspris
5 000 SEK