Konst Grafik
1261250
Hugo Simberg
(Finland, 1873-1917)
Hugo simberg, linjeetsning och torrnål, plåtsignerad och märkt "kallvik 3 mars 1901".

HUGO SIMBERG, linjeetsning och torrnål, plåtsignerad och märkt "Kallvik 3 mars 1901".

Marie von Heiroth I. 12,5x12,5 cm.

Oramad.

Proveniens

Konstnärens familj.

Heikki Malme, Hugo Simberg Grafik, nr.121.
Sakari Saarikivi, Hugo Simberg, Hans Liv och Verk, nr.691.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
300 EUR