Kamelhårsfärgad botten med polykromt mönster av sex och en halv sammanhängande medaljonger med stiliserade blommor. Smal benvit huvudbård med blomranka
Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar, fällningar. Långsidorna med revor, skador och trampveck, kortsidorna med skador.