Oval bukig form med dekor av blommor och bladverk. Fyra claw and ball fötter. Två ringhänklar med lejonmaskaroner. Höjd 14. Längd 31 cm.
Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Ett lagat fotfäste. Insida med beläggning.