Fat daterat 1729. Skålfat med hänklar. Senapskannans höjd 11,5 cm. Fates diameter 24 cm. Skålfatets diameter 28 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Fat med pålödd ring. Bucklor.