I bottnen inuti den mindre bägaren en gravyr föreställande en leende man, som blinkar med ena ögat.
Undertill graverad "JR" och "W", möjligen för Viborg. 1800-talets början. Höjd 6 cm.
Den större bägaren stämplad AH, 1853, sannolikt Aron Gustaf Hochman (Martikainen), verksam i Joensuu (1853-95) och i Sordavala (1852-53). Höjd 7 cm.
Vikt 68 g.
Den mindre i ostämplat silver, den större utan stadsstämpel. Åldersrelaterat slitage.