Bägare, 2 st, silver, Finland 1800-talets början och mitt.

I bottnen inuti den mindre bägaren en gravyr föreställande en leende man, som blinkar med ena ögat.
Undertill graverad "JR" och "W", möjligen för Viborg. 1800-talets början. Höjd 6 cm.
Den större bägaren stämplad AH, 1853, sannolikt Aron Gustaf Hochman (Martikainen), verksam i Joensuu (1853-95) och i Sordavala (1852-53). Höjd 7 cm.

Vikt 68 g.

Den mindre i ostämplat silver, den större utan stadsstämpel. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492