Lars Jonsson, färglitografi, signerad.
Skrärfläcka med ungar. P. 59 x 47 cm.
Ej examinerad ur ram, lös i sin inramning, litet veck i nedre högra hörnet.
Lars Jonsson, svensk bildkonstnär, författare och ornitolog född i Stockholm. Han är autodidakt och arbetar i olja, akvarell samt med grafik. Jonsson hämtar inspiration från Gotlands stränders rika fågelliv. Hans målningar är träffande realistiska och skildrar fåglarnas liv. Under senare delen av 1900-talet har skildringen av fåglar med ett konstnärligt uttryck blivit allt mer förekommande, Jonsson är en av de främsta i genren. Andra konstnärer som genom traditionen målat fåglar är Bröderna von Wright och Bruno Liljefors.