Carl Johan De Geer

(Sverige, Född 1938)
Carl Johan De Geer
(Sverige, Född 1938)

Carl Johan De Geer, färglitografi, signerad 10/190.

"Dubbelbild i rekonstruktion", av "Vägra vapen" samt "Skända flaggan". Beslagtagna och destruerade 1967. Ny upplaga 2000-tal. Bladstorlek 62,5 x 88.5 cm.

Oramad.

"Svik fosterlandet, var onationell." Dessa ord fanns med på ett grafiskt blad jag tryckte 1967. Upplagan var 25 exemplar, signerade och numrerade. Det var ett dubbelt blad där den ena halvan var upp och ner. Galleriet pris var 25 kronor. Efter polisens beslag av nästan hela upplagan steg priset på de tre blad som fanns kvar till ca 70.000 kronor. Jag blev i både Stockholms Rådhusrätt och i Svea Hovrätt dömd för "skymfande av statsymbol samt uppvigling". Straffet blev 75 dagsböter. Värre var att min grafik var beslagtagen av polisen. När jag i domstolen bad att få tillbaka min blad (för att ha någonting att sälja) blev svaret: För förhindrande av fortsatt brottslig verksamhet måste förverkande bestå." Bladen blev uppbrända. På Galleri Karlsson 1967 ska jag bladet i två delar. Vardera halvan hade sit motiv. Till Vänster Svenska flaggan med skymfande attribut, till, höger upp och ner, ett brinnande kranium och texten: vägra värnplikt, vägra mörda. Delningens skedde mitt i en eld. Jag var upprörd över nationalism och att män utbildades att mörda. Nu rekonstruerar jag och Björn Lumphé den sällsynta dubbla bilden, på den senares litografiska verkstad.

Konstnär

Utropspris
7 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801