Dubbelsidigt skrivbord fanerat med mahogny. Sex lådor, beslag av mässing, klädd skiva med präglad bård. Längd 156, bredd 89,5, höjd 77 cm.
Skador, slitage, lagningar. Fothylsa av mässing saknas. Nyckel saknas.