Majoriteten med monogram. Fyra modell Engelsk snäck, 1856. Två modell Svensk rund, Jortz. Sex modell Gammal fransk, 1905. Sex modell Gammal fransk, 1878. Tre modell Gammal fransk, 1878. Tre modell Gammal fransk, 1878. Åtta modell Gammal fransk (2+2+2+2), 1857-1891. Längd 13-14 cm. Total vikt 530 gram.
Slitage. Bucklor.