Bordspendyl, Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Bordspendyl av förgylld brons. Vit emaljerad urtavla. Bredd 28, djup 11, höjd 37 cm.

Smärre slitage. Saknar pendel samt nyckel och mindre dekorelement. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK