1276966
Golvvas, porslin. Qingdynastin, sent 1800/tidigt 1900-tal.
Golvvas, porslin. qingdynastin, sent 1800/tidigt 1900-tal.

Sexsidig, Dekor i famille rosefärger, rik dekor av figurscener av olika ranker i palatsmiljö. Runtom med dekor av bl.a. persikor, blommor, växter, reliefdekor av djur. Höjjd 60,5 cm.

Lagningar vid foten. Underdelen klistrad med duk, ej examinerad undertill. Slitage. Nagg.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
4 000 SEK