Sexsidig, Dekor i famille rosefärger, rik dekor av figurscener av olika ranker i palatsmiljö. Runtom med dekor av bl.a. persikor, blommor, växter, reliefdekor av djur. Höjjd 60,5 cm.
Lagningar vid foten. Underdelen klistrad med duk, ej examinerad undertill. Slitage. Nagg.