1277486
Servisdelar, 36 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Servisdelar, 36 stycken, kompaniporslin. qingdynastin, jiaqing (1796-1820).

Snarlik dekor i underglasyrblått av flodlanskap. Bestående av;

12 tallrikar, diameter 24 cm (2 med sprickor. Nagg).
9 tallrikar, diameter 19,5 cm. (två med sprickor. Nagg).
1 serveringsfat, längd 33 cm.
1 karott utan lock, längd 29,5 cm.
13 (11+2) cremekoppar med lock, höjd 9 cm. 2 lock med nagg. 3 extra lock medföljer.

Skador, lagningar.

Utropspris
12 000 SEK