Fanerad. Skrivskiva klädd i läder med guldpräglad dekor. Två lådor. Ben med trissor. Bredd 135 cm. Djup 85 cm. Höjd 75 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Fanerlagningar. Fanerskador. Fläckar. En dragring saknas. Nyckel saknas.