1282250
Servisdelar, 26 st, Qing dynastin, Jiaqing, ca (1796-1820).
Servisdelar, 26 st, qing dynastin, jiaqing, ca (1796-1820).

Dekor av borstnejlika i grisaille, bård i järnrött, och guld.
18 tallrikar, diameter 23 cm (samtliga med nagg, en med spricka)
3 djupa tallrikar, diameter 23 cm, (samtliga med nagg)
djup tallrik, diameter 20, (spricka och lagning)
skålfat, diameter 28,5 cm (kantnagg)
stekfat, längd 37,5 cm
terrin med lock, längd 36 cm (locket med omfattande lagning)
extra lock, längd 28 cm (passar ej terrin)

Nagg, lagningar, dekor med slitage.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
+46 (0)739 40 08 16

Utropspris
8 000 SEK