Bordspendyl med fodral av förgylld brons. Urtavla med romerska siffor. Bredd 46, djup 18, höjd 51 cm. Pendel medöljer.
Slitage, bucklor, lucka till urhus saknas. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.