Bordspendyl, senempire, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Bordspendyl med fodral av förgylld brons. Urtavla med romerska siffor. Bredd 46, djup 18, höjd 51 cm. Pendel medöljer.

Slitage, bucklor, lucka till urhus saknas. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK