Allmoge
1285177

Dryckeskanna, sannolikt Norge, daterat 1797.

Dryckeskanna av masurbjörk, svarvat samt med skuren dekor. Höjd 22,5 cm.

Skador och lagningar, insidan av locket med järnförstärkning.

Utropspris
4 000 SEK