Förgylld metall samt glas. Mekanisk, drivs av temperaturskillnad, tillhörande box. Längd 18 cm. Djup 14 cm. Höjd 23 cm.
Caliber 526-5, Serienr. 116531
Slitage. Urtavla med patina. Ej funktionstestad.