Tre stycken tobaksburkar av gjutjärn. Troligen Hellefors bruk, en stämplad HF för Hellefors samt daterad 1851. Höjd ca 21-22 cm.
Slitage, smärre rost. En renoverad med senare målning. Två saknar pressarna invändigt.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10