Design Möbler
1287092

Bruno Mathsson

(Sverige, 1907-1988)
Bruno mathsson, vilstol "pernilla" för dux 1900-talets senare del.

Bruno Mathsson, vilstol "Pernilla" för DUX 1900-talets senare del

Stomme av böjträ, sits och rygg av flätad sadelgjord, brännstämplad, sitthöjd ca 35 cm

Bruksslitage. Fläckar. Saknar nackkudde samt fäste

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Utropspris
5 000 SEK