Tallrikar, 4 st, tenn, 1700-/1800-tal.

Två tallrikar, en med otydliga stämplar, en Av Lars Lundwall, Jönköping 1761-1780, diameter 21 cm. Skålfat, Gustaf Bergman, Kristianstad 1844, diameter 36 cm. Skålfat, daterat 1710, diameter 30 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Några bucklor och bristningar.

Utropspris
2 500 SEK