Carl Johan De Geer, färglitografi, signerad 5/50.
"Kungen vinkar från sin Porsche i brons". I. 75 x 59 cm.
Ej examinerad ur ram.
Medföljer kopia på "Ansökan om projektbidrag". C J de Geer ansökte om bidrag för att uppföra en skulptur på Södermalmstorg, "Kungen vinkar från sin Porsche".
Carl Johan De Geer, svensk målare, formgivare, fotograf och författare. Utbildad 1959-62 på Konstfack. Han är en av de främsta representanterna för 60-talets gränsöverskridande konstnärer. Med tidningen ”Puss” som plattform drev han och andra med samhället och dess företrädare i en förargelseväckande satirisk stil. I sina utställningar, som ofta är hela scenografier arbetar han med alla konstformer, han har formgivit textila mönster, gjort målningar med kitsch och minnesbilder, filmer samt skrivit romaner i ett gränsland mellan modernism och pop-kultur.