Jordglob, metall och sten, 1900-talets andra hälft.

Stomme i vitmetall. Intarsia i form av länder i olika typer av marmor och sten. Höjd ca 48 cm. Diameter ca 43 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
2 500 SEK