Bordspendyl, Frankrike, 1800-tal.

Bordspendyl med inläggningar i boulleteknik med mässing. Beslag av brons. Urtavla med emaljerade romerska siffror. Märkt Martinot a paris. Höjd 85. Bredd 40, djup 15 cm.
Pendel finns. Nyckel finns.

Ställvis med skador. Delar saknas. Kompletterad. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK