1289027
Vas, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Vas, porslin. qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av prunus mot cracked ice grund, höjd 35,5 cm.

Bräm lagad. Slitage.

Övrigt

This pattern is a widely used motif. The prunus blossom along with denotes spiritual harmony.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
3 000 SEK