Arne Jacobsen, bord, Fritz Hansen. Danmark, 1900-talets slut.
Skiva av vit laminat med kant och underrede av aluminium. Etikettmärkt och daterat 1985. Längd 135, bredd 90, höjd 70 cm.
Smärre slitage, repor, märken.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.