Fäste av stål. Eneggad klinga med skålslipnining samt blodränna. Balja med två koppelringar. Längd ca 101 resp 102, varv klinga ca 87,5 resp 88,5 cm. Baljorna märkta A 5 No 236 resp G.A.K. 2 B. No 26
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Repor. Ställvis slitage. Ställvis anlupna.