Ib Kofod-Larsen, fåtölj, "Kandidaten", 1960-tal.
Stomme av teak, två lösa tygklädda dynor. Sitthöjd ca 40-47, höjd 73 cm.
Smärre slitage, repor, märken, senare träskiva under sits. Torkad stoppning.