Bord fanerat med mahogny. Runt, i två halvmåneformade två delar. Sarg med kantlist i mässing. Raka nedåt avsmalnande ben avslutade med mässingsskoning. Två iläggsskivor à 61,5 cm och 54 cm, varav en i mahogny. Diameter 116 cm, höjd 75 cm. Total längd ca 231 cm.
Smärre slitage. Märken/fläckar. Tvärgående stöd för iläggsskivor saknas. En iläggsskiva senare.