Möbler Bord
1291698

Matsalsbord, sengustaviansk stil, omkring år 1900.

Bord fanerat med mahogny. Runt, i två halvmåneformade två delar. Sarg med kantlist i mässing. Raka nedåt avsmalnande ben avslutade med mässingsskoning. Två iläggsskivor à 61,5 cm och 54 cm, varav en i mahogny. Diameter 116 cm, höjd 75 cm. Total längd ca 231 cm.

Smärre slitage. Märken/fläckar. Tvärgående stöd för iläggsskivor saknas. En iläggsskiva senare.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - H33
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
+46 (0)739 40 08 16

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
8 000 SEK