Madeleine Pyk – en samling F769

Rolf Rikard Thies, bord samt stolar 8 st

Bok, stolar med formpressad sits, sitthöjd ca 43-46 cm höjd ca 110 cm, bord 162x162x72 cm

Bruksslitage. Fläckar. Repor. Märken.

Proveniens

Rolf Rikard Thies

Rolf Thies (1927-2019). Arkitekt, utbildad i Karlsruhe, kom till Sverige på 1950-talet för att studera arkitektur på KTH i Stockholm. Han stannade kvar i Stockholm och startade år 1960 en egen arkitektfirma. Under 1970-talet blev han internationellt känd för sina förslag inom stadsbyggnad. Under senare delen av yrkeskarriären ritade han främst privata hus och villor. De möbler han formgav, utförde han främst för eget bruk och ingenting kom i ytterligare produktion.

Utropspris
10 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13