Klockor & Ur Bordsur
1295125

Empire

(1810-1840)
Bordspendyl, empire, frankrike, 1800-talets första hälft.

Bordspendyl, Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Bordspendyl av förgylld brons, med dekor i form av musicerande par. Vit emaljerad urtavla. Bredd 36, djup 13, höjd 39 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage, figurerna något lösa, pendel saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
8 000 SEK