Fällbord på tredelad centrumfot, skiva fanerad med alrot. Diameter 89, höjd 73 cm.
Renoverat med lagningar och smärre kompletteringar. Slitage, repor, torrsprickor, kanten saknar faner. Omlackerad fot.